Kodėl pusės tūkstančio metų senumo CV neužleidžia vietos „LinkedIn“?

Ar kada pagalvojote nuo ko prasidėjo Jūsų karjera ir kaip atsidūrėte dabar užimamoje pozicijoje? Greičiausiai nuo savo įgūdžių, kompetencijų ir patirčių sudėliojimo į gana paprastą, tačiau išties reikšmingą ir personalo atrankos specialistams darbą palengvinančią formą – gyvenimo aprašymą. CV egzistuoja jau daugiau nei penkis šimtus metų, tačiau panašu, kad iš pirmo žvilgsnio paprastas popieriaus lapas ar elektroninė jo versija lieka vis dar nepakeičiamas darbuotojų ieškantiems darbdaviams ir save pristatyti norintiems kandidatams.

Socialiniai tinklai – tik papildoma priemonė

Švietimo mainų paramos fondas, įgyvendindamas „Europass“ projektą, atliko tyrimą, kuris parodė, kad kiek mažiau nei penktadalis darbdavių Lietuvoje darbuotojų ieško per socialinius tinklus – „LinkedIn“ ar „Facebook“, o potencialaus darbuotojo profilį šiuose tinkluose po CV peržiūros patikrina tik keturi iš dešimties darbdavių. Reikia pabrėžti, kad įmonės, kurios darbuotojų paieškai pasitelkia socialinius tinklus, labiau naudoja juos informacijai apie laisvas pozicijas paskelbti, o ne asmenų atrankai ir įvertinimui.

Tradicine forma pateikta informacija apie asmens išsilavinimą, profesinę patirtį ir specifinius jo gebėjimus daugeliui darbdavių lieka suprantamesniu ir patogesniu būdu įvertinti potencialų darbuotoją pirminiuose atrankos etapuose, kai kandidatų yra daugiausiai. Gyvenimo aprašymai dažniausiai yra kuriami ar koreguojami atsižvelgiant į konkrečias pozicijas, tuo metu „LinkedIn“ anketose paprastai sudedama visa įmanoma informacija. Ji dažniausiai nėra pritaikyta konkrečiam darbdaviui. Dėl to socialiniai tinklai daugiausiai naudojami tik kaip papildoma priemonė kandidatui įvertinti.

Palyginti daug ir skirtingų CV – sudėtinga

Vykdytas tyrimas atskleidė tris pagrindines problemas, su kuriomis susiduria personalo specialistai. Visų pirma, iš daugybės gaunamų CV darbdaviams sudėtinga atsirinkti tinkamiausius kandidatus, o jų peržiūra ir palyginimas užima daug laiko. Kita problema – gaunama nemažai darbdaviui neaktualių CV, kurie neatitinka darbo skelbime nurodytų reikalavimų. Trečia – gaunami neinformatyvūs CV, pagal kuriuos darbdaviams sunku objektyviai įvertinti kandidatus.

Švietimo mainų paramos fondo projektų koordinatorės Sigitos Remeikienės įsitikinimu, šiandien – socialinių tinklų ir elektroninių paslaugų amžiuje – įprastas CV tikrai nepraranda savo aktualumo.

Paiešką palengvina standartizuotos CV platformos

„Skiriasi gaunamų CV struktūra, informacijos išdėstymo būdai, o darbuotojams aktualios informacijos apie asmenį dažnai tenka ieškoti net tarp 3-4 lapų. Be to, tam tikros informacijos vieni kandidatai visai nepateikia, kiti surašo daug perteklinių faktų. Šiai problemai išspręsti buvo sukurta nemažai standartizuotų CV formų. Bėda, tik, jei kandidatai nėra darbdavio paprašomi naudoti vieną iš jų, skirtingų formatų gausa išlieka”, sako S. Remeikienė.

Europoje viena plačiausiai naudojamų ir pripažįstamų formų yra daugeliui girdėtas „Europass“ CV. Tyrimas parodė, kad šią formą žino beveik 90 proc. darbdavių. Daugiau nei trečdalis darbdavių atskleidė, kad nuo 10 iki 30 proc. visų gaunamų CV sudaro būtent šis formatas.

Pagrindiniai darbdavių įvardijami tokio CV privalumai kaip tik ir yra susiję su galimybe lengviau palyginti tokiu pat principu struktūruotą ir susistemintą informaciją.

Socialiniai tinklai – per daug komplikuoti

„Tarp pagrindinių netinkamo CV bruožų personalo specialistai įvardija nepilnai jame pateiktą ir neišsamią informaciją, netvarkingą CV išvaizdą ir netinkamą gyvenimo aprašymo formatą. Standartizuotos CV formos gali leisti išvengti visų šių trūkumų, tad jų naudojimu turėtų būti suinteresuoti ir patys darbo ieškantys asmenys“, – įsitikinusi S. Remeikienė.

Iki 2015 metų visoje Europoje buvo sukurta 60 mln. „Europass“ CV, dar daugiau nei 45 mln. šio formato šablonų buvo atsisiųsta užpildymui ne internete. Palyginimui, „LinkedIn“ vartotojų skaičius Europoje siekia daugiau nei 96 mln. Visgi nepamirškime, kad minėtas socialinis tinklas naudojamas daug plačiau nei vien tik darbo paieškoms. Taigi šiuo atžvilgiu visoje ES galiojantį CV formatą galima laikyti gana paplitusiu. Be to, nemažai specialistų turbūt naudoja abi šias priemones savo kompetencijoms įvardinti. Juolab, kad informaciją iš „LinkedIn“ į „Europass“ CV galima perkelti vienu mygtuko paspaudimu ir toliau pagal poreikius ją koreguoti dokumente.

Turbūt nesuklysime teigdami, kad gero specialisto, paieškos gali būti gana komplikuotas ir ilgas procesas, todėl įmonėms itin svarbu kiekvieną darbuotojo atrankos etapą paversti kuo sklandesniu ir paprastesniu. Kol kas tai geriausiai padaryti leidžia ne specializuoti socialiniai tinklai, o tvarkingas ir pagal darbdavio poreikius pritaikytas gyvenimo aprašymas. Būtent paprastumo iš trūksta internetinėms platformoms.

Atgal