Svajonių darbas: kaip išsiskirti iš kitų kandidatų?


Daugelis iš mūsų žinome, jog norint susirasti svajonių darbą, svarbu išsiskirti iš kitų kandidatų ir sužibėti per darbo pokalbį. Vieni kandidatai siunčia gyvenimo aprašymus, aukštojo mokslo diplomus, tačiau tik gana nedidelė dalis žino apie papildomus dokumentus ir priedėlius, kurie gali patraukti darbdavio akį.
Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro projektų koordinatorė Joana Aleknavičiūtė teigia, jog baigę studijas profesinės mokyklos absolventai gali gauti ne tik baigimo pažymėjimus, bet ir „Europass“ pažymėjimo priedėlį, kuris patvirtintina asmens įgytą profesinę kvalifikaciją, todėl gali praversti ateityje:
„Europass“ pažymėjimo priedėlis yra priedas prie profesinės mokyklos baigimo pažymėjimo, kuris aiškiau išdėsto tai, kas yra įvardinta pačiame pažymėjime. Priedėlis nėra vardinis, tačiau jis yra parengtas konkrečiai profesinio mokymo programai. Jame aprašyti absolvento įgyti gebėjimai ir kompetencijos, kokia profesine veikla asmuo galėtų verstis ateityje“, – sako J. Aleknavičiūtė.
Studijų koordinatorė pažymi, kad tokius priedėlius spausdina ir įteikia ne visos profesinės mokyklos, nes paprasčiausiai, tai nėra privaloma:
„Nemažai profesinių mokyklų pažymėjimo priedėlius atspausdina ir prideda absolventams teikiant diplomus, nors ir nėra privaloma. Į aplankus įsegami baigimo pažymėjimai, jei mokiniai stažavosi užsienyje – mobilumo dokumentai ir minėti pažymėjimo priedėliai. Tokius paketus mokiniai nešasi į darbo pokalbius“, – sako moteris.
Tuo metu Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokyklos (VTPVM) sekretorė Dovilė Musteikytė pastebi, kad mokyklų, kurios nedalija tokių priedėlių, mokiniai gali juos atsispausdinti PDF formatu. D. Musteikytė tikina, kad kai kurie mokinai tai daro ir savarankiškai:
„Absolventai patys spausdinasi šiuos dokumentus, darosi jų kopijas. Tačiau tikrai ne veltui. Pati baigiau profesinę mokyklą ir tokį priedėlį gavau, kuris, gali būti, jog padėjo gauti man šį darbą“, – prisimena D. Musteikytė.
VTPVM studijų koordinatorė Ramunė Vadeikytė pastebi, kad tam tikrų įmonių darbdaviai patys prašo tokių kompetencijas ir profesinę kvalifikaciją įvardijančių dokumentų:

„Vieni mokiniai sako, kad einant į darbo pokalbį patys darbdaviai prašo atsinešti visus dokumentus, liudijančius apie mokinio kompetencijas, patirtis ir žinias. Todėl „Europass“ pažymėjimo priedėlis šioje situacijoje labai tiktų. Žinoma, gali būti, kad kiti darbdaviai neprašys nieko. Matyt, labai svarbu, kokia tai įmonė ir kokio darbuotojo jiems reikia“, – kalbėjo R. Vadeikytė.

„Europass“ pažymėjimo priedėlis naudingas asmenims, baigusiems įvairių tipų profesinio rengimo mokyklas arba papildomo profesinio ugdymo kursus bei ieškantiems darbo Lietuvoje ir užsienyje. „Europass“ pažymėjimo priedėlio ieškokite AIKOS sistemoje pagal profesinę mokymo programą.